Deciji atelje
LIKOVNE IGRE SA NAJMLAĐIMA - 2, 3 i 4 godine
Kada da počnete da uvodite likovne igre? Kako to da uradite? Koje materijale da koristite? I kako to da izgleda? Kratak vodič za entuzijastične roditelje male dece, ili kako je to kod nas izgledalo.
Kako je kod nas u porodici izgledalo uvodjenje materijala za crtanje i i slikanje:
u prvoj godini odrastanja, medju ostale igračke, stavili smo i bojice. To su bile stare, drvene, već dosta kratke bojice, koje je naša ćerka razbacivala okolo, grickala i njima bockala druge stvari. Pokazali smo joj, naravno, kako se njima boji, ali to nije bilo zanimljivo sve do negde 18 ili 20 meseci. Sa nekih 18 meseci je tražila da drži i koristi makaze jer je nas videla da ih koristimo. Dali smo joj dečije makaze, uz obavezan nadzor, i vrlo uporno je pokušavala da ih koristi seckajući papire, najčešće u početku nje uspevala, jer joj je bilo teško da drži i spoji makaze, ali je bila uporna. Makaze su i dalje sa njene 4 godine prilično omiljen alat. Makaze joj sigurno ne bih ponudila toliko rano da nije pokazala toliki interes za njih. otprilike u isto vreme smo ponudili vodene boje ali to nije bilo mnogo interesantno sve do skoro treće godine, sada u četvrtoj godini često sama traži da slikamo. Koristimo uglavnom vodene boje a nekada i tempere, kada sam posebno raspoložena za brljanje. Testo za igru sam počela da joj pravim nekada pre pune 2 godine. To je uvek zabavna igra. I sve varijacije na ovaj materijal- play dough, plastelin, kinetički pesak, su, jednostavno, neprevazidjene.
Dakle, moj predlog je: počnite da uvodite likovne materijale kao što su bojice već posle navršene prve godine. Redom uvodite jedan po jedan materijal kada procenite da je dete spremno za nešto novo. Počnite sa materijalima koji su izričito bezbedni za najmladje (čitaj: žvakanje)- testo, play dough, voštane boje, četkica i voda, vodene boje, papiri za cepkanje seckanje i lepljenje.
Da biste sebi olakšali, obezbedite prostor koji može lako da se očisti (sto pokriven mušemom npr.) i obucite dete u nešto što možete lako da skinete i operete kada završite (kecelja ili neka stara odeća), ako vam je čistoća važna. Za nas je uvek bilo idealno da se igramo napolju, tako je svako čišćenje mnogo lakše.
Važno je da detetu bude dozvoljeno da se isprlja i isprobava materijale onako kako želi. Budite sigurni da to neće biti način koji ste Vi zamislili i da neće brinuti o tome da se boje plastelina ne pomešaju. Odmah odustanite od urednosti jer će vodene boje posle prvog korišćenja sve biti braon po površini, ali detetu je to u redu i naći će način da stigne do one boje ispod, koja mu treba. Postavite nekoliko pravila a neka sve ostalo bude vođeno istraživanjem deteta. Korisno pravilo je da se slikanje ne počinje pre nego što se postavi mušema ili da se sve likovne igre dešavaju samo na mestu određenom za to.
Odustanite od određenih rezultata. Za dete je u najmlađem uzrastu, najdragocenije da isprobava materijale, da se igra, bez cilja. Nekada će to značiti da otvori 4 kutije plastelina, izmeša sve boje u jednu kuglu i opet nagura 4 istovetne braon kugle plastelina nazad u kutije (ili ih ostavi razbacane na tepihu). Za mene bi u ovoj igri bilo važno samo da plastelin na kraju igre vrati u kutije da se ne bi osušio (ako ne želi da sačuva figurice već da plastelin opet koristi.
Idealno je da dete ima prostor određen za likovne igre (mi imamo mali sto i pored njega policu sa različitim likovnim materijalima). Ovo nije važno pre treće godine, jer svakako za mlađu decu,roditelji postavjaju materijale i određuju kada će se neka aktivnost desiti. Moja ćerka sa 4 godine, sama uzima materijale koji joj trebaju i pravi šta želi sama. Kada joj treba društvo ili pomoć, zove nas, ali obično sve sama radi. Mi se staramo da prostor bude uredan kako bi uvek mogla da nađe materijale koji su joj potrebni. Nekada sređujemo zajedno, a nekada samo mi, odrasli.
Najbolji materijali i igre za 2. 3. i 4. godinu:
Za decu od 2 godine je plastelin/testo najbolji materijal. Najbolje je da detetu napravite testo kako biste bili sigurni šta je u njemu (u nekom od prethodnih objava je i recept za pravljenje plastelina). Držite testo u frižideru i koristite dok god se ne pokvari. Maloj deci nije bitno da se čuvaju sve brljice koje naprave, važno im je da se igraju, pa nakon svake igre vratite testo u frižider za sledeću upotrebu. Deca će uživati u korišćenju različitih alatki kao što su kašičica i dečiji nožić ili nešto za bockanje- olovka npr.
Može im biti zanimljivo slikanje vodom i četkicom po kamenčićima, papirima u boji, po pločicam na terasi...
Za decu od 3 godine možete uvesti vodene boje, dečije makaze, industrijski plastelin, voštane boje, bojice, dečiji lepak. Obezbedite mušemu i prostor određen za likovne igre (dečiji sto). Ako je dete u ovom periodu naučilo da koristi makaze, vrlo je verovatno da će omiljena likovna igra biti beskonačno sečenje svega dostupnog. Obezbedite puno već iskorišćenih papira za ovu fazu (iz neke kancelarije ili štaparije,spasite neuspele primerke koji su za bacanje) i dozvolite detetu da secka. I ova faza će proći. A gomile iseckanih papira možete sačuvati za neku sledeću fazu kolažiranja ili pravljenja recikliranog papira.
Za decu od 4 godine je već mnogo toga dostupno ako su već upoznati sa svim prethodno navedenim materijalima. Deca sa 4 godine bi mogla da uče da šiju/vezu, tkaju, pletu pletenice i generalno se igraju koncima i kanapima, da prave kolaže, maske, ukrase i samostalno koriste vodene boje i četke kao i uljane pastele. Gradiće od kutija i možda finije raditi plastelinom.
Ukoliko dete pokazuje posebne afinitete i ljubav prema likovnom stvaralaštvu, nakon 4. godine već možete da ponudite više strukture i namera u likovnoj igri da osmišljavate zadatke i dajete poneke sugestije.
Izbegavajte flomastere u svim uzrastima. Taj materijal jednostavno ništa ne nudi detetu koje se razvija, gledajte na flomastere kao na instant hranu.
Primetili ste da sam najviše pisala o materijalima ali ne i šta da Vi, kao roditelj, sa njima radite. Posmatrajte. Vi treba da ih obezbedite i omogućite detetu laku dostupnost u prostoru u kome boravi, sve ostalo će uraditi dete. Nema potrebe u ovom uzrastu da dete učite kako da nešto oboji, nacrta ili izvaja, pustite dete da istražuje i samo uči, da kultiviše finu motoriku i postane komotno u likovnim igrama. U ovom periodu posebno nije važno da dete nešto oboji u okviru postavljenih linija, kao u bojankama. Nemojte mu braniti da se prlja, polomi pastele, izmeša boje, isecka svoju sliku...neka proba i otkrije.
Za decu je likovna igra kao i bilo koja druga igra - istraživanje. Obezbedite im materijale, vreme i prostor za to i sigurno će sami posezati za makar nečim sto ste im ponudili a neka deca će provoditi duge periode izgubljena u crtanju i slikanju..
Pišite nam ako imate pitanja, rado ćemo Vam odgovoriti.
Comments